28 April 2013

Lovely lunch for 15p!

~  Menu  ~

Pease Pudding Soup
Multigrain Bread
Glass of Fizzy Water


This week is the Live Below the Line Challenge an initiative of the Global Poverty Project; the challenge is to spend no more than £1 per person per day on food and drink for 5 days.  I apologise for not mentioning this before but have only just become aware of - good luck to everyone taking part.

Actually I myself personally eat so very frugally (and deliciously) I think I would often be hard pushed to eat cheaper and am sure I am often well below £1 a day although to be fair I do have a small appetite!

For lunch today I had pease pudding soup - every week or two I cook my Geordie lad a piece of ham and use some of the stock to make pease pudding thus ... 


A bag of split peas costs 49p for 500g.  I cook half a bag per batch so say 25p and this makes enough pease pudding accompany my darling's ham dinners say 3 times plus sufficient for a soup or a curry for me, that's 25p divided 4 so say 6.5p.  The stock is a by product and possibly costs nothing as it is only water and seeped out ham juice.  I use 1 small onion.  We recently bought a bag of little 'culinary' red onions for 12p reduced from £1.20 and as it contained um ... quite a few lets say 1p for the onion which is a bit high I think.  Incidentally these onions are still perfectly fine although about 3 weeks past their best before date.  


I used an abstemious amount of olive oil to cook the onion and, the stock being salty, nothing was spent on salt although I did have myself a sprinkle of black pepper.  So my bowl of delicious, homemade soup cost 7.5p, let's be generous and say 15p with the slice of toast I ate with it.  This is typical of the way I eat but the funny thing is although we could no way claim to be flush with money I cook this sort of thing because I like it!  I am always telling my darling that if he wasn't so fond of meat and was more fond of 'interesting flavours' I could feed him much more cheaply but he loves his manly meals and at least I get to be creative with the leftovers.

I drank a glass of fizzy water with this - 17p for 2 ltrs so negligible really.  I only have it because I find sparkling more refreshing than still.


Incidentally I saw this good idea for storing onions on Pinterest ...


Speaking of best before - we had some of the best rhubarb ever, which I made into a crumble, the other day.  It was sweet and tender, juice and very pink.  It cost 30p instead of the original £3.00 but I didn't cook it for a few days and it was still as perfect can be.



In other news ...



Nothing much other than this ...



Pin It!

2 comments:

Jenny Eatwell said...

£3 for a few sticks of rhubarb is just daylight robbery. I have two rhubarb plants going crazy in my garden that, at a guess, must be worth ... oooh, about £70 between them, at that rate!

Quite apart from the satisfaction of creating a lovely lunch for yourself, don't you feel the biggest buzz from knowing that it cost next to nothing? I know I do, whenever it happens. :)

Suzy - Sudden Lunch said...

I do, I do - I love a bargain!